Select Page

Extraliga je najvyššia ligová súťaž, vrchol všetkých ligových turnajov.

Neobhájili sme síce piate miesto z minulého roka, ale ani neskončili najhoršie. Päť hosťujúcich hráčov zo šesťčlennej súpisky extraligovej TK Spišská Nová Ves aj tento rok tvorili tenisti TK Vysoké Tatry. Spolupráca tandemu sesterských klubov pokračuje.

Finále sme odštartovali 1. mája na kurtoch TK Slávia STU Bratislava.

 

„Na začiatok nebol to pre nás najšťastnejší žreb. Ak v prvom kole pri systéme pavúka dostanete najsilnejší tím, je to vždy nevýhoda. Hráčska kvalita súpera bola zreteľná,“ opisuje priebeh zápasov náš hráč Matúš Hadidom. Jeho slová sa neskôr potvrdili. STU sa stala extraligovým majstrom.

Na zápasy sme prehrali 4:1, na sety 9:2, na hry 58:37.

 

Výsledky zápasov – naši hráči ako hostia v druhom stĺpci:

Marek Semjan – Juraj Simčák 6:2 – 6:4
Matej Maruščák – Matúš Hadidom 6:4 – 6:3
Patrik Néma – Michal Pažický 7:5 skreč.
Alex Molčan – Lukáš Klein 7:5 – 6:4
Filip Horanský – Jaroslav Pospíšil 6:3 – 2:6 – 8:10


Súperovi musíme uznať kvalitu. Technici nakoniec extraligu vyhrali.

„Výsledok neilustruje presne priebeh. Aj tento objektívne najsilnejší súper bol pri troche iných okolností zdolateľný,“ hovorí neprajúci kapitán TK Spišská Nová Ves Peter Simčák. Jedným z kľúčových momentov bolo podľa kapitána ochorenie Michala Pažického. „Mišo bol na silných antibiotikách kvôli zápalu, nemohol dokončiť zápas. Škoda,“ spresnil.

Nič to, zápasy napriek výsledku stáli za to! Tešili sme sa na druhé kolo na pôde odvekého rivala všetkých východniarov Slovan Bratislava.

 

Na druhé kolo 3. mája sme nastúpili sme s jednou obmenou v súpiske. Zotavujúceho sa Michala Pažického nahradil Dominik Šproch.

Vyhrali sme. Zápas nie len podľa výsledku bol vskutku napínavý. Posúďte sami: na zápasy 4:3, na sety 10:9 a na gemy 92:89.

„Radosť z výhry proti Slovanu naozaj netreba veľmi komentovať. Nad týmto súperom je vždy veľká. Treba si uvedomiť, akí hráči za neho hrajú. Vo štvorhre sme porazili aj Dominika Hrbatého, ktorý, hoci má 40 rokov, hrá stále skvelo,“ hovorí Matúš Hadidom.

„Škoda aj môjho zápasu, kde som prehral veľmi tesne v troch setoch, nemusela sa hrať ani druhá štvorhra, ale i tak veľmi dobre,“ hovorí s úsmevom.

Z dvoch svojich vyhratých zápasov naša jednotka Lukáš Klein dáva do popredia dvojhru. “Tá rozhodla, že sme išli ďalej. Zo štvorhier bola dôležitejšia skôr druhá,” povedal. Pre Lukáša boli tieto tri kolá extraligová premieréra. “Páči sa mi tento turnajový formát. Je to príjemné sprestrenie klasických turnajov v roku”.

Rozhodujúce do veľkej miery boli nakoniec práve štvorhry, kde Slovan neuhral ani bod.

Výsledky zápasov – naši hráči ako hostia v druhom stĺpci:

Samuel Puškár – Juraj Simčák 6:3 5:7 6:1
Dominik Hrunčák – Matúš Hadidom 2:6 7:5 6:4
Matej Búřil – Dominik Šproch 6:4 6:2
Miloslav Mečíř – Lukáš Klein 5:7 7:6 4:6
Andrej Glváč – Jaroslav Pospíšil 3:6 1:6

I. štvorhra
Dominik Hrbatý -Samuel Puškár
Lukáš Klein – Juraj Simčák  6:3 1:6 4:6

II. štvorhra
Miloslav Mečíř – Andrej Glváč
Jaroslav Pospíšil – Dominik Šproch  4:6 6:2 4:6

Matúš dodáva, že extraligu má jednoducho rád aj pre zážitky z takýchto víťazstiev, ale nie len. „Pre mňa ako mladého hráča je lákavé a vyslovene užitočné hrať proti hráčovi, ktorý sa o pár dní objaví na Rolland Garros.“

Slovanisti s Hrbatým, talentovaným Glváčom a Milošom Mečířom mladším ešte netušili, že druhé kolo proti Spišiakom prehrajú. Naši hráči zoradení od kapitána Simčáka úplne vľavo: Pospíšil, Klein, Šproch, Hadidom, Simčák ml.

 

Po dvoch kolách vôbec nie zle. Na domácej pôde nás 5. mája do tretice čakal bratislavský súper TK LOVE 4 TENNIS.

Ide o klub len s desaťročnou históriou, ale výbornými výsledkami. 60 jeho hráčov hrá alebo hralo tenis profesionálne, traja  z nich sa dostali do prvej svetovej stovky.

Zápas priamo rozhodoval, ktorý tím koho v celkovej tabuľke predbehne. Nakoniec sme prehrali 4:1. 8:3 na sety a 52: 35 na hry.

Ak sa vám čísla zdajú nízke, áno, dva zápasy museli naši tenisti skrečovať. V tomto zápase z nášho pohľadu výsledky najviac ovplyvnili vonkajšie nešportové okolnosti.

Vytknutý členok 
„Matúš Hadidom si na zápase vytkol členok. Mišovi Pažickému sa zase vrátilo ochorenie a tak odohral len jeden set,“ spresňuje kapitán Peter Simčák. Zápas skrečoval aj Juraj Simčák. Za okolnosť mimo športových výkonov možno označiť aj odchod Lukáša Kleina zo súpisky kvôli dôležitému medzinárodnému turnaju okruhu ITF XIXO OPEN v maďarskom Zalaegerszegu. Tam vyhral dva zápasy kvalifikácie, v prvom kole ho zastavil Kanaďan Sigouin.

„Pri sieti bol už dosť mäkší povrch antuky a tak k tomu prišlo. Hneď som musel ísť do nemocnice, tak som nevidel žiaden ďalší zápas,“ hovorí o krízovom momente Matúš Hadidom. Teraz je už z najhoršieho vonku a tretí májový týždeň chce hrať na turnaji.

„Pri sieti bol už dosť mäkší povrch antuky a tak k tomu prišlo. Hneď som musel ísť do nemocnice, tak som nevidel žiaden ďalší zápas,“ hovorí o krízovom momente Matúš Hadidom. Teraz je už z najhoršieho vonku a tretí májový týždeň chce hrať na turnaji.

Súper prišiel na zápas len so štyrmi hráčmi, za čo mu zväz udelil pokutu 34 eur.

Posledné kolo sme zápasili na domácom kurte. Pri úvodnom fotení sme ešte netušili, že tri zápasy budeme skrečovať.

 


Šieste miesto v extralige oproti minuloročnému piatemu hodnotí Peter Simčák takto:

“Na jednej strane chceme vyhrať všetky zápasy, na druhej piate, šieste, to už možno až taký zásadný rozdiel nie je. Opakujem škoda, za istých len trocha iných okolností sme mohli byť vyššie,“ hovorí.

Chybu berie na svoje triko
Simčák priznáva jednu chybu, bez ktorej by sa možno sa priebeh finále vyvíjal inak. „Kvôli komunikačnému omylu, mysliac si, že Robo Turzák bude v týchto dňoch v USA, som ho nedal na súpisku. Moja chyba, ale aj tie sa stávajú,“ dodal.

Keby keby v športe ale neplatí a celkový výsledok nás môže aj tento rok tešiť. V krajine pôsobí 197 klubov a my sme z tejto masy na jednocifernej pozícii.

 

 

Komentáre k článku