Select Page

Kondičný tréner vrchových športovcov Karol Gumán (na snímke vpravo) pripravoval našich mladých hráčov na majstrovstvá Slovenska. Popri tom sa s nami podelil o zaujímavé rady ako trénovať kondíciu. Pospomínal aj pikošky z prostredia top tenisu – kolotoča prvej svetovej stovky.

 

Ako sa stalo, že ste prišli trénovať tatranských žiakov? 
Finta je v tom, že som mal kúsok času a Peter Simčák ma oslovil, aby som prišiel do Tatier. Tak sme urobili týždňový plán prípravy smerom k Majstrovstvám Slovenska.

Úžitok pre klub je jasný. Má to nejaký význam aj pre vás?
Jednoznačne. Po ôsmich rokoch v kolotoči ATP s jedným alebo pár viac hráčmi môžem vhupnúť do úplne inej práce. Hráči vo vrcholom ATP sú už natoľko zabehaní, že teoreticky už tam nemusím byť. Tam je to viacmenej o neustálom dolaďovaní, tu som skočil do niečoho nového.

Teda isté nabúranie rutiny?
Poviem to inak. Ak vidím, čo sa deje, respektíve nedeje v školstve, ako deti nevedia urobiť kotúľ, zbehnúť, vybehnúť kopcom, mám chuť s tým niečo robiť. Je trocha smutné, že my tréneri mimo školstva musíme suplovať školu a učiť základné veci.


Gumán sa napriek špecializácii na sústredení našich hráčov zameral na tenisové prvky. Pokyny dáva Mati Slameňovej. 

Je to až také zlé?
Veľa detí nemá základy a ak ich rodičia nezapoja, tak ho ani nezískajú. A to sa často stáva, lebo rodičia logicky nemajú byť prečo profesionáli a ovládať základy telesnej výchovy. Aj preto sa s kolegami z času na čas snažíme niečo vymýšľať.

Čo ste vymysleli pre našich hráčov? Čím prejdú tento týždeň?
Tým, že je pred turnajom a máme len týždeň, nemôžem začať z gruntu. To by som im rozbil všetky dôležité tenisové návyky. Nejaké veľké zaťaženie v extra režime by v tejto situácii bolo kontraproduktívne. Tak sme zvolili činnosti vyslovene špeciálne k tenisu.

Koľko času by ste potrebovali na vyslovene kondičné sústredenie pre hráčov týchto žiackych kategórií?
Ak by sme boli mimo pretekárskej sezóny a mali dva až tri týždne, tam by sa dali dosiahnuť nejaké veci. Avšak aj za týchto pár dní som, ako sa v hantírke povie, očekoval, čo všetko vedia a čo nevedia, na čo sa treba pozrieť.

Zo sústredenia odídu teda s dobrými radami?
Oni to v podstate počas sústredenia už sami badajú, cítia. Porovnávajú sa navzájom a vedia, v čom kto je silnejší, slabší. Potom už to je len záležitosť trénera povedať im, čo s tým. Ten je významný, lebo v tomto veku si sami postaviť tréning nevedia. Tak ako ja ako „kondičák“ im neviem v tréningu dať tenisovú technickú nuansu, to isté platí aj opačne.

Odporúčate teda pracovať s viacerými špecializovanými trénermi?
Áno.

Viete dať nejakú radu mladým tenistom, ktorí si zatiaľ, alebo nikdy nebudú môcť dovoliť tím špecializovaných trénerov spolu s kondičným?
Trik je veľmi, veľmi jednoduchý. Aj keď som rozhodnutý pre tenis, treba si nájsť akýkoľvek iný šport a robiť ho tiež na výkonnostnej úrovni spolu s príslušným trénerom. Môže to byť basketbal, cyklistika, plávanie, atletika, futbal, ďzudo, karate …, … . Všetko to pomôže tenisu, ale aj tenis druhému športu tenisu, dva športy naraz si vôbec neodporujú. A možno, možno sa aj stane, že druhý šport sa stane ten hlavný.

V nedávnom rozhovore sme spovedali Andreu Petrovskú, ktorá bola najskôr vrcholová lyžiarka, s tenisom začala len v rámci letnej prípravy a nakoniec skončila ako profesionálna tenistka a trénerka tenisu.
No, vidíte. V žiackych rokoch a doraste je druhý šport rokmi overená cesta na získanie kondície a šikovností.

Napriek slovku hocijaký, existuje šport, ktorý sa k tenisu predsa len nehodí?
Možno kickbox a box, tam sa namáhajú, až ničia zápästia a to tenisu škodí. Aj keď poznám tenistky, ktoré búchali do vreca, ale samozrejme, nerobili to celou silou. Len tak ako potrebovali. Z „druhého“ športu je možné si vždy zobrať len istú časť, ktorá nám príde vhod.

Môžme teda mladým tenistom pri výbere druhého športu odporučiť kritérium, nech je to ten, ktorý vás baví a máte z neho radosť?
Presne tak.


Keď nie je čiarový rozhodca, zaskočí tréner:). Posúdenie outu si vyžiadala Chiara Supak.

Váš zverenec Sergej Stachovský sa prebojoval do hlavného turnaja Rolland Garros. Očakávané?
Vôbec nie. Na konci minulej sezóny bol v takom zlom fyzickom stave spôsobenom zraneniami, až tak, že začal nenávidieť antuku. Hral takmer len na tvrdých povrchoch a tráve. Teraz antuka bola z núdze cnosť, lebo viacero zranení nás zdržalo a to, čo normálne urobíme za šesť týždňov, na tom sme pracovali štyri mesiace. Teda také sú okolnosti. Za normálnych by kvalifikáciu grandslamu nehral, ako hráč prvej stovky by bol nasadený v hlavnom turnaji. (Pozn. Teraz je Sergej v rebríčku ATP na 123. mieste)

Koľko rokov so Sergejom trénujete?
Osem. Je to veru už pár rokov.

Ako to vyzerá v tíme hráča prvej svetovej stovky?
Je to 24 hodinová staroslivosť, lebo tam to inak nejde.
Akékoľvek podcenenie toho, čo si naplánujete alebo nejaká improvizácia môže znamenať, že hráč stratí veľa bodov, čo je niekoľko tisíc eur. Najmä, ak je už hráč na hranici prvej stovky a teda hlavných súťaží grandslamov, vtedy každá chyba spôsobí obrovský rozdiel.

Aj pre pre vás sú grandslamy ten najvyšší vrchol roka?
Úplne naj top. Účasť a výsledky v nich sú odmena celého tímu, tej odviazanosti celému športu. Lebo je len sto najlepších hráčov na svete a nik iný sa tam nedostane.

My vidíme v športových prenosoch radosť hráča. Tréner ju prežíva podobne?
Prežívanie trénera na lavičke je minimálne také intenzívne ako hráča na kurte, niekedy by som povedal, tréner chce vyhrať viac ako hráč (smiech).

Keď to úplne zjednoduším, úlohou kondičného trénera je zaistiť, aby “mal” hráč kondíciu?
Úloha je pripraviť hráča tak, že keď ho odovzdá hlavnému trénerovi, má ho pripraveného a môže dokončiť tie „tenisové“ veci. Úloha je ochrániť jeho organizmus tak, aby zvládol celú tréningovú a turnajovú záťaž.

Zúčastňujete sa aj turnajov?
Som na každom tréningu a na každom turnaji.

Máte vyslovene obľúbený turnaj?
Londýnsky Queen’s, ktorý sa hrá pred Wimbledonom. Je to úžasný turnaj, milujem tieto tradičné záležitosti. Dokonca je pre mňa viac ako Wimbledon, dal by som ho na jeho úroveň.


Dontrénované. Hor sa na majstovstvá! 

Poďme späť k príprave. Ak ste žiakom radili robiť iný šport, platí to aj pre Sergejove tréningy a kategóriu dospelých všeobecene?
Zčasti áno, sú súčasťou prípravy. Tenisti robia atletiku, vzpieranie, hádzanú. Existujú športy, ktoré priamo ovplyvňujú tenisový výkon a čo presne, to je to najdôležitejšie, čo treba pochopiť a zistiť.

Poviete príklad?
Keď hráčovi zlepším výskok z drepu, s činkou a podobne, hneď, ale hneď to vidíte priamo na kurte. Existuje množstvo výskumov a vedeckých štúdií, ktoré sa týmto závislostiam venujú a potvrdzujú ich. Rovnaké je to aj pri iných športoch. Ak je hokejové krídlo pomalé, nedosiahne výkon, ktorý potrebuje mužstvo a problém treba vyriešiť. Samozrejme, rôzni športovci bývajú od seba rozdielni a každému treba tréning prispôsobiť jeho špecifikám. Sú napríklad takí hráči, ktorí v turnajovom období v žiadnom prípade nemôžu ísť do posilovne a robiť činky ako v príprave.

Čím je výnimočný v tomto ohľade váš zverenec Sergej?
Je tip, ktorý sa do tenisovej pohody dostáva po 2 až 3 týždňovej príprave, avšak zároveň z môjho kondičného pohľadu doplnkových disciplín spadne nekonečne dolu. Po tomto cykle ho teda musím rýchlo dávať na základné úrovne sily a vytrvalosti.

Teda aj na toto špecifikum ste nakoniec našli svoju fintu?
Áno. Prístup ku každému hráčovi musí byť vysoko individuálny.

 

INFO NA DOPLNENIE:
Čo hovoria na kondičnú prípravu Karola Gumána počas tatranského sústredenia?

Martina Slameňová:
Potrebujem zlepšiť silu v nohách.

Chiara Supak
Ja rýchlosť v šprinte.

 

Ako skončili na Majstrovstvách Slovenska?
Staršej žiačke Chiare sa žiaľ tentoraz nedarilo a vypadla. Dorastenec Matúš Hadidom v dvojhre tiež skončil v úvodných kolách, ale zo štvorhry prináša domov pekné pódiové tretie miesto.

Mladšia žiačka na súťažné kurty vo svojej kategórii nastupuje tento týždeň.

 

Ako sa darilo Sergejovi Stachovskému na Rolland Garros?
Vzhľadom na okolnosti, o ktorých rozprával Karol Gumán, celkom dobre. V prvom kole porazil Tajvanca Yen-Hsun Lu, ktorý v rebríčku ATP figuruje na 60 mieste. V druhom kole prehral so svetovou dvanástkou Davidom Goffinom z Belgicka, avšak uhral s ním jeden set.

Je dosť možné, že so súčasnej pozície 123. sa tento rok vráti do prvej stovky.

 

 

Komentáre k článku